Už jedu...

Vary Virtual. Revoluční aplikace nahradí plastovou Karlovarskou kartu

Vary Virtual. Revoluční aplikace nahradí plastovou Karlovarskou kartu

S naprostou novinkou, která usnadní život nejen cestujícím v městské hromadné dopravě, ale i turistům, řidičům automobilů a dalším návštěvníkům krajského města přichází Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV). Jmenuje se jednoduše: Vary Virtual.

Za tímto názvem se skrývá revoluční mobilní aplikace, kterou mohou lidé využít nejen ve veřejné dopravě. Nabídne totiž i mnoho služeb, které jsou čistě virtuální, tedy on-line.

„Mobilní aplikace dnes v rámci svých služeb již nabízejí některé dopravní podniky v České republice, ta naše je ale skutečně revoluční, nabízí funkce i pro motoristy, a navíc bude dostupná i v anglické a německé mutaci,“ shodují se Tomáš Trtek, první náměstek primátorky, Jiří Vaněček, předseda představenstva DPKV a Lukáš Siřínek, místopředseda představenstva pověřený řízením dopravního podniku.

Možnost vlastnit Karlovarskou kartu v podobě plastové kartičky zůstává i nadále, avšak nově si uživatelé časových kuponů budou muset vybrat, který nosič budou využívat pro své placené dlouhodobé jízdné. Technicky není možné, mít nahrané časové jízdné na obou nosičích najednou, tj. jak v mobilní aplikaci, tak i na plastové Karlovarské kartě. Je ale možné mít mobilní aplikaci, v ní nahraný časový kupon a zvolit si jako identifikátor mobilní telefon nebo např. bankovní kartu. „Registrace neboli vytvoření virtuální karlovarské karty v mobilní aplikaci Vary Virtual proběhne jednoduše, zcela on-line a bez nutnosti návštěvy a autorizace v předprodejní kanceláři v Zeyerově ulici,“ vyzdvihuje přednost novinky náměstek primátorky Tomáš Trtek.

Současně tak odpadne dosavadní proces, kdy při první návštěvě odevzdává uživatel vyplněný formulář a následně si v horizontu několika dní kartu fyzicky vyzvedává v předprodejní kanceláři. Nesporným benefitem je fakt, že aplikace je na rozdíl od platové karty zcela zdarma, což znamená úsporu 170 korun.

„Pohodlně on-line je možné zakoupit měsíční, čtvrtletní, pololetní nebo roční časový kupon. Stejně tak to platí i pro zlevněné kupóny, tzn. pro děti, studenty nebo seniory“. Kromě časového jízdného je možné zakoupit i jednorázové jízdenky, upřesňuje Lukáš Siřínek, místopředseda představenstva.

Výhodou aplikace je rovněž možnost přiřadit si Karlovarskou kartu k bankovní kartě, více mobilním telefonům. Odpadá tak plno starostí, například děti kartu někde zapomenou, ztratí a podobně. Prostřednictvím mobilní aplikace nebo přes webové rozhraní je totiž možné přiřadit kupon k jinému identifikátoru.

Vary Virtual disponuje i funkcemi, které ocení motoristé. „Jejím prostřednictvím je možné zaplatit parkovací lístek na uličním stání nebo si zakoupit povolenku vjezdu do lázeňského území. Za zmínku stojí rovněž přehled aktuálních dopravních událostí, jako jsou nehody, objížďky nebo opravy komunikací. Aplikace zobrazuje stupeň dopravy, tady hustotu provozu na jednotlivých komunikacích v krajském městě. A v neposlední řadě ukazuje uživatelům dostupná parkovací místa v ulicích a parkoviště, včetně tarifů“, vyjmenovává Jiří Vaněček, předseda představenstva.

Součástí Vary Virtual je dopravní portál, který zobrazuje aktuální a reálnou dopravní situaci v Karlových Varech. V mobilu je možné vyhledávat spoje městské hromadné dopravy, zobrazují se odjezdy autobusů z každé zastávky, skutečná poloha busů a vyznačené jsou i trasy linek městské dopravy, stejně jako celé lázeňské území. Cestující v aplikaci najdou každou z více než dvou set padesáti městských zastávek.

Při vývoji Vary Virtual byla kladena velká pozornost na zajištění bezpečnosti. Jednotlivé platby, které budou pomocí této mobilní aplikace prováděny, zajišťuje zabezpečená platební brána zprostředkovaná ČSOB. K úhradě lze použít jakoukoliv platební kartu, kterou si ve svém profilu uživatel zadá, přičemž toto zadání je nutné pouze při první platbě, následně si mobilní aplikace platební kartu pamatuje. Úhrada za nákupy služeb v mobilní aplikaci bude provedena do tří vteřin.

Veškeré služby nové mobilní aplikace jsou součástí Vary Virtual, navíc doplněné o virtuální Karlovarskou kartu, vyhledávání spojení MHD a jazykové mutace. Propojení všech služeb si vyžádalo tvorbu nové aplikace, dosavadní technologická platforma Moje DPKV rozšíření o noviny neumožňovala. Z těchto důvodů bude aplikace Moje DPKV od léta utlumena. Naopak i po spuštění nové aplikace pokračuje stávající spolupráce DPKV s Plzeňskými městskými dopravními podniky, tak jak ji znají držitelé plastových Karlovarských karet. Prostřednictvím Vary Virtual je tak možné zakoupit si služby v Plzni, například vstup do ZOO, jednotlivé jízdné na plzeňskou MHD či dlouhodobý časový kupon. Samozřejmě i uživatelé plzeňské virtuální karty si mohou ze své aplikace zakoupit produkty karlovarské. Nadále také pokračuje společný e-shop, jak pro karlovarské, tak i plzeňské produkty.

Aplikace Vary Virtual je ke stažení zdarma v App Store i Google Play.

Máte dotaz?

Neváhejte a zeptejte se na cokoliv ...