Už jedu...

Rozhledna Diana

Rozhledna Diana se tyčí na Vrcholu přátelství již od roku 1914. O rok dříve začal se stavbou rozhledny a přilehlé restaurace karlovarský stavitel František Fousek. Obě stavby byly veřejnosti zpřístupněny 27. 5. 1914. V seznamu kulturních památek je rozhledna Diana zapsána od prosince 1981.

Kamenná rozhledna s doškovou střechou a ochozem stojí ve výšce 556 m n. m. a nabízí překrásný výhled na Karlovy Vary, vrcholy Krušných hor, Doupovských hor a Slavkovského lesa. K vyhlídkovému ochozu 40 m vysoké rozhledny vede 150 schodů. Pokud zrovna nemáte síly ke zdolávání tolika schodů, je vám zde k dispozici i výtah. U rozhledny se můžete občerstvit v malém bufetu nebo v lesní restauraci a kavárně Diana.

Kudy k rozhledně Diana

K vrcholu Výšiny přátelství, na kterém stojí i rozhledna Diana, vede několik lázeňských stezek. Tyto stezky jsou podrobně vyznačeny v mapě informační tabule na Vřídelní kolonádě. Každá je značena jinou barvou, podle délky a obtížnosti. Stezky jsou upravované a tím sjízdné i pro cyklisty. Pro větší zážitek můžete využít i lanovou dráhu Diana. Ze stanice „Stará louka“, jen pár metrů od Grandhotelu Pupp, vás lanovka vyveze až k rozhledně Diana.

Historie rozhledny Diana

Vrch s nádherným rozhledem vypínající se nad lázeňským městem Karlovy Vary objevil pro turistiku v roce 1804 karlovarský občan a nožíř Václav Drumm. Se svým strýcem, historikem a kronikářem Augustem Leopoldem Stöhrem, proklestili les, na výšině umístili dvě odpočinková sedátka a zřídili vyhlídku. Dobové průvodce propagovaly po celé 19. století toto místo jako nejlepší výhled na město.

Lanová dráha byla na vrcholu kopce vybudována roku 1909 a v letech 1912 – 1914 zde byla firmou karlovarského stavitele Františka Fouska vystavěna lovecká chata s přilehlou rozhlednou podle projektu karlovarského architekta Antona Breinla. Dne 27. května 1914 byla rozhledna slavnostně otevřena pro veřejnost. Ihned po svém vzniku se rozhledna stala oblíbeným výletním cílem lázeňských hostů. Za první republiky nesla rozhledna jméno Hanse Kudlicha (1823-1917), bývalého poslance říšského sněmu a rakouského revolucionáře, který mimo jiné formuloval návrh na zrušení poddanství, po roce 1945 se krátce užíval název Benešova rozhledna. Nakonec se ustálil název Diana.

Rozhledna Diana je mohutná čtyřboká cihlová stavba se zkosenými nárožími, postavená na hranolovém kamenném podstavci a doplněná nasazeným krytým dřevěným ochozem vyhlídkové plošiny, dosahuje celkové výšky 40 m. Vyhlídkový ochoz ve výšce 35 m je přístupný po 150 dřevěných schodech točitých proti směru hodinových ručiček nebo výtahem. Z věže je rozhled na prakticky celé město Karlovy Vary, údolí řek Ohře a Teplé a velkou část lázeňských lesů. Severně pak na Krušné hory s Klínovcem, východně na Doupovské hory a jihozápadně na Slavkovský les. Za dobré viditelnosti lze na západojihozápadu spatřit i vrcholky pohoří Fichtelgebirge (Smrčiny) a za jasného počasí dohlédnout až do vzdálenosti 70 km.

Od roku 1981 je rozhledna Diana zapsána do seznamu kulturních památek.

Mezi nejvýznamnější hosty Diany patřili v minulosti mj. Goethe, Körner a Freud.


Videa ke shlédnutí

Diana 1
Diana 2
Diana 3
Rozhledna Diana
Provozní doba rozhledny Diana
leden 9:15 - 16:45*
únor, březen 9:15 - 16:45
duben, říjen 9:15 – 17:45
květen-září 9:15 – 18:45
listopad, prosinec 9:15 - 16:45

VSTUPNÉ na rozhlednu je zdarma.
* Vyjma plánované údržby oznámené v NOVINKÁCH na úvodní stránce.

Máte dotaz?

Neváhejte a zeptejte se na cokoliv ...